Zielona Wysepka Wrzeszcz

„Wysepka”, pomiędzy Galerią Bałtycką a al. Grunwaldzką. Zaniedbane kamienice, szare podwórka.

Wrzeszczańska Wysepka, maj 2011 r., fot. Katarzyna Szczepańska

Czy można zmienić to miejsce? Polubić? – Oczywiście! Bogna Olejarz, Iza Pydo i Grzegorz Łużecki – młodzi miłośnicy ekologicznych rozwiązań dla miasta proponują ekonomiczne działania: zazielenić skwer od strony ul. Lendziona, posadzić pnącza, a na pergolach umieścić wiatraczki, wytwarzające prąd do oświetlenia roślinności.

Do „czynu społecznego” zapraszają okolicznych mieszkańców. Przygotowali warsztaty z ogrodnictwa miejskiego i majsterkowania, od maja do października. Start: 11-12 maja.

 

 

dołącz do wydarzenia na Facebook’u

 

Akcję przygotowała Fundacja Centrum i Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny, mieszcząca się od lutego 2012 r. we frontowym budynku na Wysepce (od strony przystanku Klonowa).

Działania wsparła Gmina Gdańsk, przy współpracy Zarządu Dróg i Zieleni. Warsztaty są bezpłatne, aktywni uczestnicy otrzymają sadzonki.

 

warsztaty miejskie ogrodnictwo i meble z recyclingu- prowadzące: 
Iza Pydo, Bogna Olejarz– miłośniczki  ekologicznych rozwiązań dla miasta, absolwentki architektury na Politechnice Gdańskiej

warsztaty dla majsterkowiczów – prowadzący:
Grzegorz Łużecki -miłośnik energii odnawialnej, absolwent ochrony środowiska na Uniwersytecie Gdańskim

 

projekt zagospodarowania zieleńca

 

zobacz powiększenie w pdf

 

projektantki:

inż. arch.: Iza Pydo, Bogna Olejarz

Gdańsk, 24.04.2012

 

 

dołącz do wydarzenia na Facebook’u

Polecamy artykuł  pt. “Jak powstała Wysepka?” na blogu historyczno – miejskim dr. hab. inż. arch. Jakuba Szczepańskiego: dzieje i przyszłość ulic Wrzeszcza

 

Pocztówka z przełomu XIX i XX w. przedstawiająca Hauptstraße, obecną aleję Grunwaldzką, w widoku od strony Oliwy. Widoczny wylot Eschen Weg, obecnej ulicy Jesionowej. Po lewej stronie znajduje się teraz WYSEPKA.
O przyszłości terenów pomiędzy Galerią Bałtycką a al. Grunwaldzką debatowali w zeszłym roku planiści i mieszkańcy „Wysepki”.

Polecamy relację z warsztatów dotyczących możliwych rozwiązań rewitalizacji tego terenu: Co dalej z Wysepką? Podsumowanie warsztatów

 

WARIANT IV: tzw. radykalny, źródło: Biuro Rozwoju Gdańska, opr. inż. arch. Jarosław Wincek
Na razie ambitne plany, stworzone na warsztatach utknęły w szufladzie, bo Gmina Gdańsk czeka na inwestora. Wiemy z przykładu Wyspy Spichrzów, że poszukiwania inwestora ciągną się latami. Tymczasem na Wysepce mieszka ok. 65 rodzin, w złych warunkach. Kamienice są tylko doraźnie naprawiane, lokatorzy żyją w zawieszeniu. Nie mogą wykupić mieszkań na własność i remontować łazienek czy dachów. Budynki od lat przeznaczone są pod wyburzenie i gmina Gdańsk ich nie sprzedaje.

– Nie poprawimy “od ręki” stanu technicznego kamienic na „Wysepce” – zauważa Lidia Makowska, przewodnicząca zarządu Dzielnicy Wrzeszcz Górny – ale przynajmniej możemy, krok po kroku, upiększyć tereny wspólne: skwer, potem podwórka. – Jesteśmy tu od lutego, poznałam już część mieszkańców „Wysepki”, pomysł na warsztaty z ogrodnictwa miejskiego i majsterkowania spodobał się naszym sąsiadom – mówi Makowska.

Radni dzielnicowi zachęcają mieszkańców do wspólnego sadzenia roślin na zieleńcu na froncie „Wysepki”. Warsztaty ruszają 11-12 maja, kolejne odsłony trwają aż do października.